در حال بارگذاری فایل ...
اپ آجر نما سهنددسترسی آسان‌تر

آجر قزاقی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مصالح کاربردی در صنعت ساختمان، آجر است. آجرها انواع متفاوتی دارند، از آجر نما و آجر نسوز گرفته تا آجرهای سه سانتی. استفاده از آجر قدمت زیادی دارد. یکی از این آجرها که از قدیمی‌ترین آجرهای سنتی در ایران است، آجر قزاقی نامیده می‌شود. دلیل این نامگذاری، به دوران ورود قزاق‌ها به ایران باز می‌گردد. البته در زمان‌های بسیار قدیم نیز از این نوع آجر استفاده‌هایی می‌شده است. به طوری که در بناهایی مانند طاق کسری و مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده از این نوع آجر مشاهده شده است. با این همه، آیا با آجر قزاقی آشنا هستید؟ می‌دانید چه انواع و کاربردهایی دارد؟ چگونه ساخته می‌شود؟ مزایای آن را می‌دانید؟ در این مطلب از وبلاگ آجر سهند می‌خواهیم مختصری درباره آجر قراقی صحبت کنیم.

آجر قزاقی چیست؟ روش تولید آجر قزاقی چگونه است؟

آجر قزاقی نوعی آجر قدیمی است که خاک موردنیاز برای تولید آن، خاک رس سرند شده است. آجر قزاقی با نام آجر سنتی نیز شناخته می‌شود. این نوع آجر به صورت سنتی و دستی تولید می‌شود. روش تولید این آجر سنتی به این ترتیب است که خاک رس سرند شده را گل می‌کنند و درون قالب‌های چوبی قرار می‌دهند. پس از خشک شدن، خشت‌های آجر را در کوره می‌گذارند تا پخته شود. جالب است بدانید که زمان پخت آجر، رنگ آجر را تعیین می‌کند.

مزایای استفاده از آجر قزاقی

استفاده از آجر قزاقی مزایایی در فرایند ساخت‌وساز دارد. یکی از این مزایا ماندگاری بالا آجر قزاقی است. چرا که با داشتن سوراخ‌ها و تخلخل داخل آجر، از یخ‌زدگی و گرمازدگی که یکی از عوامل ترکیدگی آجرها هستند، جلوگیری می‌شود. مزیت دیگر این نوع از آجر، جذب ملات بالای آن است. این مزیت باعث می‌شود که از سقوط و سست‌شدن آجر در روی نما جلوگیری شود. همچنین استفاده از آجر قزاقی در صرفه‌جویی انرژی نیز مؤثر است. چرا که مانع از ورود هوای بیرون ساختمان به داخل می‌شود. یعنی در زمستان از ورود سرما و در تابستان از ورود گرما جلوگیری می‌کند.

جالب است بدانید که خانه‌هایی که آجر قزاقی داشته باشند، ارزش فروش مجدد بالاتری دارند. چرا که از استحکام بیشتری برخوردارند. به همین خاطر است که نرخ بیمه خانه‌هایی که در آن از آجر قزاقی استفاده شده باشد، کمتر است.

کاربردهای آجر قزاقی

از آن‌جایی که آجر قزاقی از مواد طبیعی تشکیل شده است و همچنین روش تولید دستی آن از استقبال بهتری برخوردار است، به‌خاطر فرم ساده و زیبایی و رنگ طبیعی آجر قزاقی کاربردهای متنوعی برای آن تعریف می‌شود. برخی از این کاربردها عبارتند از نماسازی سنتی، کف‌سازی، محوطه‌سازی انواع ساختمان‌ها و برای فضاسازی سنتی و کلاسیک در ساختمان‌های مسکونی و تجاری. همچنین از این نوع آجر در نمای خارجی انواع ساختمان و همچنین نماهای داخلی آن‌ها استفاده می‌شود. بخاطر جذابیت رنگ طبیعی آن نیز، در انواع طراحی‌ها کاربرد دارند.

انواع آجرهای قزاقی

آجرهای قزاقی بر حسب ابعاد و ویژگی‌های فنی یا حتی بر حسب زمان پخت می‌توانند متفاوت باشند. در اینجا با برخی آشنا می‌شویم.

آجر قزاقی سفید و بهی

این نوع آجر در کوره‌های چاهی که استوانه‌ای شکل هستند تهیه شده و در نماسازی ساختمان کاربرد دارند. این آجر به دلیل بدنه و نبش‌های صاف و رنگ خاص که سفید و مایل به بهی است، یکی از آجرهای قزاقی مرغوب می‌باشد.

آجر قزاقی کف‌فرش

همانطور که از نام این آجر پیداست، برای کف‌فرش و محوطه‌سازی ساختمان کاربرد دارد.

انواع دیگر آجر قزاقی

آجر قزاقی انواع دیگری مانند آجر قزاقی طرح‌دار، آجر قزاقی پلاک و آجر قزاقی دور ستون دارد. هرکدام از این انواع، کاربردهای متفاوتی دارند.

تنوع رنگ در آجرهای قزاقی

آجرهای سنتی قزاقی عموماً در رنگ‌های خاکی، زرد، پوست پیازی، آتشی و حنایی تولید می‌شوند.

تنوع ابعاد آجر قزاقی

از دیگر دسته‌بندی‌های آجر قزاقی مربوط به ابعاد آن است. آجر قزاقی به صورت توپر و مکعب مستطیل است. در حالت معمول، ابعاد آجر قزاقی ۲۰ در ۵.۵ و ضخامت ۱۰ سانتی‌متر است. البته ضخامت‌های دیگر مانند ۵.۵ و ۳.۵ نیز رایج هستند. نوع خاصی از آجر قزاقی مربعی‌شکل است و با ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانتی‌متر و ضخامت ۴.۵ سانتی‌متر تولید می‌شود. باید بدانید که آجر قزاقی در سه سایز پلاک، نیمه و کامل تولید می‌گردد.

عوامل مؤثر بر قیمت آجر قزاقی

قیمت مصالح ساختمانی به عوامل متنوعی از شرایط تولید تا شرایط حمل‌ونقل وابسته است. برخی از عواملی که بر قیمت آجر قزاقی تأثیر بیشتری دارند، ابعاد و رنگ آن‌ها است.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با ما در ارتباط باشید.

ارتباط با ما
برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
آجر نما سهند
انواع آجرنما و کف نسوز انگلیسی ،شاموتی (پرتقالی ،مشکی ،سفید ،طوسی ،نسکافه ای) آجر قزاقی سنتی و سه سانتی (قرمز . گلبهی . پیازی ،زرد ،اخرایی) ختایی . 10 سوراخه . لعابی تخصص مافقط آجرنما برای مشاوره رایگان وارسال کاتالوگ محصولات تماس بگیرید.
صفحات فروشگاه
راه‌های ارتباطی
نصب وب‌اپلیکیشن
ساعت ارائه خدمت
ش
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
ی
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
د
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
س
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
چ
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
پ
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
ج
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
تهران، میدان آزادی، به سمت صادقیه، اولین پل عابر سمت راست، بلوار‌شهیدصالحی، بعد از میدان سما (مجتهدی)، خیابان عباس اکبری‌جنوبی، پلاک ۲۰، واحد ۴
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آجر نما سهند می‌باشد.
طراحی شده باسایت‌ساز ویترین
سایت‌ساز ویترین