در حال بارگذاری فایل ...
اپ آجر نما سهنددسترسی آسان‌تر

آجر سوراخ چیست؟ با کاربردهای آن آشنا شوید

یکی از مصالح کاربردی در صنعت ساختمان آجر است. آجر استفاده شده در ساخت‌وساز انواع متفاوتی دارد. بر حسب تفاوت‌هایی که در ویژگی‌های فنی میان این آجرها وجود دارد، هر آجری نام و مشخصات منحصر به‌فردی دارد. مثلا آجر نسوز یا آجر قزاقی. یکی از انواع آجرهای پرکاربرد، آجر سوراخ است. این آجر با نام‌های آجر لفتون و آجر ده سوراخ و همچنین آجر سوراخ‌دار شناخته می‌شود. در ادامه در این مطلب از وبلاگ آجر سهند، با دیگر ویژگی‌های این نوع آجر آشنا می‌شویم.

آجر لفتون یا آجر سوراخ چیست؟ با علت این نام‌گذاری آشنا شوید

آجر سوراخ نوعی آجر است در صنعت ساختمان‌سازی کاربردهای متنوعی دارد. به زبان ساده، به آجری که به وسیله سوراخ‌های ایجاد شده در پیکره آن در حدود ۲۵ درصد از حجم آن کاسته شده باشد، آجر لیفتون یا آجر سوراخ می‌گوییم. بنابراین علت این نام روشن است و به‌خاطر سوراخ‌های آن است. به صورت کلی در سطح آجرهای لیفتون ۱۰ سوراخ وجود دارد. آجر لفتون از موادی مانند خاک رس، خاک شیل و خاک نسوز تشکیل شده است. البته باید بدانید که بیشتر تولید این مدل آجر با خاک رس است. چرا که قیمت آجر لفتون شیل یا آجر لفتون نسوز بسیار بالاتر از آجر لفتون رسی است.

چرا آجر لفتون، سوراخ دارد؟

می‌دانیم که در صنعت ساختمان، سبکی و مقاومت دو عامل مهم هستند. هرچه مصالح مورد استفاده مقاومت بالاتر و در عین حال، وزن کمتری داشته باشند، کیفیت ساختمان بیشتر می‌شود. به صورت کلی وزن آجرها زیاد است. چرا که خاک رس به صورت فشرده پخته شده و سنگینی آن به وضوح عیان است. همچنین علاوه بر وزن، مواد اولیه مصرفی آجرها بسیار زیاد است. بر روی همه‌ی این‌ها هزینه حمل‌ونقل را هم اضافه کنید! سوراخ‌کردن آجر باعث می‌شود که با حفظ مقاومت و کارایی، از وزن آن کاسته شود و در مصرف مواد اولیه صرفه‌جویی گردد. همچنین در فرایند خشک شدن و پختن آجر، سوراخ‌های آن به انجام درست و کامل این دو فرایند کمک می‌کنند.

یکی دیگر از دلایل مفید بودن سوراخ‌های آجر لفتون، این است که چسبندگی ملات را افزایش می‌دهد. چرا که در هنگام آجرچینی، مقداری ملات به داخل سوراخ‌های آن نفوذ کرده و باعث چسبندگی بیشتر ملات و آجر می‌شود. این ویژگی مقاومت آجر در برابر جابه‌جایی را افزایش داده و اثر نیروهای جانبی را کاهش می‌دهد. همین موضوع را در آجر سفالی نیز شاهد هستیم.

مزایا و کاربردهای آجر سوراخ

از کاربردهای آجر سوراخ استفاده از آن برای ساخت دیوارهای حائل و غیرحائل است. همچنین بخاطر مقاومت بالایی که دارد، برای ساخت دیوارهایی که متحمل وزن بالایی هستند نیز مناسب است. چرا که می‌توان بخاطر وجود سوراخ‌هایش، آن را با میلگرد مسلح کرد.

برخی از مزایای اصلی آجر لیفتون را با هم مرور می‌کنیم. مزیت اول و مهم آجر سوراخ، استحکام و مقاومت بالای آن است. همچنین این آجرها در برابر یخ‌زدگی و سرمای شدید مقاومت دارند. به عبارتی در تغییرات دمایی، دچار شکستگی نمی‌شوند. تراکم آجرهای سوراخ‌دار مناسب بوده و دانه‌بندی آن به دلیل آسیاب پودری، یکنواخت است. رنگ آجرهای لیفتون طبیعی است و در برابر اشعه خورشید مقاومت دارد. همچنین در برابر آتش‌سوزی و ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. مزیت دیگر آجر لیفتون قیمت مناسب آن است. چرا که با وجود سوراخ آن و کاهش وزن آجرها، هم تولید و هم حمل‌ونقل آن به‌صرفه است.

عوامل مؤثر بر قیمت آجر سوراخ

آجر سوراخ نیز مانند بقیه مصالح ساختمانی از عوامل متنوعی تأثیر می‌پذیرد و قیمت آن کاملاً وابسته به این عوامل است. برخی از این عوامل شامل ابعاد، وزن، تعداد و کیفیت ساخت آجر لیفتون یا آجر سوراخ هستند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

ارتباط با ما
برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
آجر نما سهند
انواع آجرنما و کف نسوز انگلیسی ،شاموتی (پرتقالی ،مشکی ،سفید ،طوسی ،نسکافه ای) آجر قزاقی سنتی و سه سانتی (قرمز . گلبهی . پیازی ،زرد ،اخرایی) ختایی . 10 سوراخه . لعابی تخصص مافقط آجرنما برای مشاوره رایگان وارسال کاتالوگ محصولات تماس بگیرید.
صفحات فروشگاه
راه‌های ارتباطی
نصب وب‌اپلیکیشن
ساعت ارائه خدمت
ش
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
ی
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
د
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
س
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
چ
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
پ
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
ج
۰۹:۰۰ - ۲۳:۵۹
تهران، میدان آزادی، به سمت صادقیه، اولین پل عابر سمت راست، بلوار‌شهیدصالحی، بعد از میدان سما (مجتهدی)، خیابان عباس اکبری‌جنوبی، پلاک ۲۰، واحد ۴
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آجر نما سهند می‌باشد.
طراحی شده باسایت‌ساز ویترین
سایت‌ساز ویترین